Részleges napfogyatkozás március 29-én hazánk felett 2025.03.20. 15:36

Március 29-én, szombaton, egy ritka csillagászati jelenség, részleges napfogyatkozás lesz látható Magyarországról is az égbolton. Cikkünkben ezzel kapcsolatos háttérismereteket, a megfigyeléssel kapcsolatos tanácsokat gyűjtöttünk össze.

Nos, akkor kezdjük az alapokkal.

Mi is az a napfogyatkozás?

A régi magyar néphagyomány szerint a jelenség magyarázata hátborzongató. Ugyanis abban (is) hittek, hogy a kereszteletlenül meghalt gyerekek egész egyszerűen megeszik a Napot vagy holdfogyatkozáskor a Holdat. Más források szerint a Morkoláb (egyes helyeken Markaláb, mítikus, madárszerű lény) vagy a Virkolák (farkasszerű, szintén kitalált lény) falja fel a Napot. Sok helyen a fogyatkozás idejére bezárkóztak, vagy a bátrabbak egy fehér tálba vizet öntöttek a szabadban és annak tükréből láthatták a fenti lényeket, amint a Napot épp megeszik.

Természetesen ezek csak babonák, semmi ilyesmiről nincs szó a valóságban. A jelenség tudományos magyarázata már nagyon régóta ismert. Mi történik ilyenkor?

A Hold a Nap és a Föld közé kerül keringése során, és így eltakarja előlünk a Napot. Amennyiben teljesen sikerül eltakarnia, úgy teljes, ha csak ettől kisebb mértékben fedi el a Napot, akkor részleges napfogyatkozásról beszélünk.


Kép forrása: csillagaszat.hu


A március 29-i jelenség részleges fogyatkozás lesz, vagyis a Hold csak a Nap korongjának egy kisebb hányadát takarja el a földi megfigyelők elől. A jelenség valahogy így fog kinézni:

Kép forrása: idokep.hu


Mikor érdemes nézni a fogyatkozást?

Egerben és környékén, tehát a Bükki Csillagdában is 11 óra 55 perckor történik meg az első kontaktus, vagyis ekkor láthatjuk, hogy valami „nincs rendben” a Nappal. Ekkor jelenik meg a Hold pereme a Napkorong előtt.

A jelenség maximuma 12 óra 22 perc körül lesz, amikor a Hold a legnagyobb részt takarja el a Napból. Ez 7,3%-os kitakarást jelent a Bükki Csillagda környékén.

Ezután a fogyatkozás további szakaszaiban a Hold fokozatosan levonul a színről, utoljára 12 óra 50 perckor láthatjuk a Nap előtt.

Mivel szabad követni a jelenséget?

MEGFELELŐ, GYÁRI NAPSZŰRŐ NÉLKÜL A JELENSÉGET MEGFIGYELNI RENDKÍVÜL VESZÉLYES!!! A NAPBA PILLANTÁS SZABAD SZEMMEL VAGY A LEGKISEBB TÁVCSÖVÖN KERESZTÜL IS MARADANDÓ SZEMKÁROSODÁST OKOZ, MELY VISSZAFORDÍTHATATLAN!!!

A fenti sorok nem a kötelezően óvatoskodó figyelmeztetések kategóriájába esnek, valóban meg is vakulhat az, aki közvetlenül a Napba néz szabad szemmel vagy bármely távcsővel, amin nincs megfelelő, gyárilag is erre a célra készült szűrő. Nyomatékkal kérjük a fentiek komolyan vételét!

Akkor mivel figyelhetjük meg a fogyatkozást?

Legegyszerűbben és legbiztonságosabban a Bükki Csillagdában tehetjük ezt meg. Több, speciálisan a Nap megfigyelésére tervezett, az amerikai Lunt cég által gyártott naptávcsövünk és garantáltan biztonságos szűrővel ellátott távcsövünk van, melyeket mind bevetünk a jelenség idején. Valamint a Seestar robottávcsövünk is alkalmas a jelenség fotós és videós rögzítésére.

Aki mégis önállóan szeretné végignézni a fogyatkozást, az még időben van ahhoz, hogy rendeljen a magyar távcsőboltok egyikéből úgynevezett napfogyatkozás-néző szemüveget, mely szintén teljesen biztonságos.

Kép forrása: tavcso.hu

A jelenség teleobjektívekkel is jól fotózható, ekkor is fontos azonban, hogy az optikáinkat, és főképp a gépünk szenzorát védjük. Közvetlenül, szűrő nélkül a Napba fotózva ugyanis elbúcsúzhatunk a fényképezőgépünktől, sajnos örökre. Ennek elkerülésére vásárolhatunk a távcsőboltokban napszűrő fóliát, melyet kis ügyeskedéssel felerősíthetünk a teleobjektívünk belépő nyílása elé, vagyis a szűrőnek a Nap és az első lencsetag között kell lennie. A választásban és a felszerelésben a bolti eladók tapasztalatink szerint örömmel segítenek.

Mindkét termék online rendelhető, áruk nem jelentős.

Barkácsoló kedvűek egy fél órás projekt keretében építhetnek egy tökéletesen biztonságos fogyatkozás-megfigyelő eszközt, mely az úgynevezett camera obscura vagy lyukkamera néven már régóta ismert. Elvi elrendezését az alábbi ábra szemlélteti:

Kép forrása: alamy.com


A gyakorlatban ez több módon is megvalósítható. Legegyszerűbb talán egy kb. 1 méteres cső felhasználása. Ennek egyik végére rögzítsünk fel alufóliát - a konyhai változat tökéletesen megfelel. A fólia középpontjába készítsünk tűvel egy apró lyukat. Az ideális méret kb. 0,2 mm. Összehasonlításul, a közismert Rotring ceruza hegye 0,5 mm vastag. Tehát a fóliát a tű hegyével épp csak lyukasszuk át.

A cső másik végére rögzítsünk egy pauszpapírt, mely bármelyik papírboltban kapható. Eszközünket egy világos tárgy felé fordítva, pl. távoli hegy, templomtorony, stb. a tárgy kicsinyített és fordított állású képét látjuk. A keletkező kép mérete a lyuk és a pausz távolságától függ. Minél nagyobb ez a táv, annál nagyobb lesz a Nap képe is a pauszon.

Természetesen cső helyett kartondobozt is használhatunk.

A fogyatkozásról készült képeket és élménybeszámolókat várjuk a Bükki Csillagda e-mail címén (bukkicsillagda@bnpi.hu)!

Jó eget, jó észlelést!


Írta: Kellei István

Kapcsolódó

2023/1 2. The first few days

2023/1 2. The first few days

2023.04.19. 14:37
Am 14. Maerz stieg ich ins Flugzeug in Richtung Budapest. Natürlich war ich ziemlich aufgeregt und gespannt. Ich war vorher noch nie in Ungarn. Wie werden die Leute dort sein und wie wird meine neue Heimatstadt aussehen? Was wird mich im Bükk-Region Geopark erwarten? Fragen über Fragen… Glücklicherweise wurde ich von Balázs am Flughafen abgeholt und meine Aufregung legte sich etwas nach dem herzlichen Empfang. Auf dem Weg in die Wohnung machten wir sogar noch einen Zwischenstopp bei Aldi, da am 15. Maerz ein Feiertag in Ungarn ist (Gedenktag der Revolution von 1848) und die Geschaefte geschlossen hatten. Ich nutzte den freien Tag direkt, um etwas die Innenstadt zu erkunden. Dort habe ich den Dobó-István-Platz, das Rathaus, sowie die Basilika gesehen. Erster Eindruck? Hier laessts sich aushalten! Am Samstag hat mich Balázs und sein Vater auf eine Wanderung im nahegelegenen Aggtelek Nationalpark eingeladen. Wir marschierten im Wald 15 km entlang der slowakischen Grenze von Aggtelek in Richtung Gömörszőlős. Kurz vor unserem Ziel wurden wir noch mit einem schönen weitlaeufigen Ausblick belohnt. Dort konnten wir bis zum Mátra-Gebirge sehen! In Gömörszőlős, wo es unter Anderem ein ökologisches Ausbildungszentrum gibt, haben wir dann zusammen noch zu Abend gegessen (Ungarische Gulaschsuppe) und den Abend mit einem Kartenspiel ausklingen lassen (auf ungarisch gar nicht so einfach ;) ) Es war ein sehr schöner Tag, vor allem, da ich von allen Teilnehmern herzlich empfangen und direkt in die Gemeinschaft aufgenommen wurde. Am Sonntag stand dann die Besichtung der Burg von Eger an. Von dort hat man einen guten Ausblick über die Stadt. Im Keller der Burg befindet sich eine Ausstellung zu einer der grössten Waffensammlung in Ungarn und es kann das ehemalige Verlies besichtigt werden. Für Geschichtsinteressierte sehr interessant!
Tovább olvasom