A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén is nagy gondokat okoznak az inváziós növényfajok. A bíbor nebáncsvirág (Impatiens glandulifera Royle) különösen a Tarna-Lázbérci Tájegységben, a Csernely-patak mentén a forrásvidéktől a Lázbérci-víztározóig, Nekézseny és Uppony községek közti szakaszon elterjedt.
A bíbor nebáncsvirág a Nyugat-Himalája mérsékelt, csapadékos éghajlatú térségeiben és Kelet-Indiában őshonos. Európába dísznövényként, illetve mézelő növényként hurcolták be. Sűrű állományokat képez; allelopátiás hatása is ismert, mely révén elnyomja az eredeti lágyszárú növényzetet, teljesen átformálva az érintett ökoszisztémát. A természetközeli ártéri erdők spontán regenerálódását, megújulását és a szabályozott vízfolyások mesterséges rehabilitációját is akadályozza, ezáltal jelentős gazdasági károkat okoz. Sekélyen gyökerezik, a talajból könnyen kifordul, így nagyobb állományai veszélyeztethetik a partok stabilitását is. Letöredezett szárrészei vízfolyások segítségével szállítódhatnak, könnyen meggyökeresednek. A bolygatás kedvez terjedésének.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén is nagy gondokat okoznak az inváziós növényfajok. A bíbor nebáncsvirág különösen a Tarna-Lázbérci Tájegységben, a Csernely-patak mentén a forrásvidéktől a Lázbérci-víztározóig, Nekézseny és Uppony községek közti szakaszon elterjedt. A növény virágzása idén július végétől augusztus elejéig várható. Ebben az időszakban tervezetten KÉT ALKALOMMAL HIRDETÜNK ÖNKÉNTES PROGRAMOT, ahol a jelentkezők természetvédelmi őrünk (Baráth Zoltán) vezetésével vehetnek részt az inváziós bíbor nebáncsvirág irtásában.
Az eseményre előzetes regisztráció szükséges az alábbi e-mail címen: HakFlora@bnpi.hu; a résztvevők számának megjelölésével és a választott program dátumával. Tárgy: „nebáncsvirág”
Fontos, hogy a növény elleni fellépés a virágzási időszakban történjen. Ha hatékonyan távolítjuk el ezen özönnövényeket a természetből, felszámolásuk kb. 4 év alatt hozhat végleg sikert. Legyenek részesei ennek a kiemelt természetvédelmi tevékenységnek!
1. időpont:2024. július 27. (szombat), 8.00 – 12.00
2. időpont:
2024. augusztus 3. (szombat), 8.00 – 12.00
Találkozási hely: Uppony, focipálya mellett
A tevékenység jellege: A növény kézi erővel, gyökerestől történő kihúzása a talajból. A helyszínen védőkesztyűt biztosítunk.
(A növény allergén tulajdonságai nem ismertek, igény, allergiás érzékenység esetén orrot, szájat eltakaró maszk. Munka közben kerüljük a szem, arc érintést, ne szagolgassuk a növényt, munka után mossunk kezet. A kihúzáskor figyeljünk a beporzók (méhek, darazsak) esetleges jelenlétére is.)